تاریخ امروز27 اردیبهشت 1400
نکات مهم مادر شدن

اگر به تازگی مادر شده‌اید؛ این نکات را رعایت کنید

نکات مهم مادر شدن به خانم‌هایی که تجربه‌ی اول بارداری را دارند، کمک خواهد کرد تا خود را بهتر با شرایط جدید وفق دهند. بهترین لحظه زندگی یک زن وقتی است که مادر می‌شود. اما اولین تجربه‌ی مادر شدن با همه زیبایی‌اش مسئولیت سنگینی است. شاید به همین دلیل خیلی‌ها به دیدن مادر که می‌آیند، به او یک خسته نباشید واقعی می‌گویند. روزهای پرمشغله‌ای پیش رو دارید. حتی یک دقیقه هم برایتان نمی‌ماند. تمام وقت باید در خدمت یک موجود کوچولوی دوست ‌داشتنی باشید وبرای تربیت و رشد او زمان بگذارید.

 

قبل از هر چیز والدین به خاطر داشته باشند…

در ابتدا لازم است که پدر و مادر آینده، در رابطه با بچه دار شدن به توافق برسند. زمانی که هر دو نظر مساعدی درباره این موضوع داشته باشند، می‌توانند در مورد روش‌های تربیتی، اعتقادات مذهبی، وظایف هر یک پس از تولد، چالش‌های پیش رو و… با هم حرف بزنند. حل بعضی از مسائل مانند ختنه کردن نوزاد، نحوه مراقبت از او، استفاده از تجربیات والدین، استخدام پرستار، اولویت‌های آموزشی و… مسائلی هستند که بهتر از پیش از تصمیم به بارداری درباره آ‌نها گفت‌ و ‌گو کرده و اتمام حجت کنید. در این مرحله ضروری است که زن و مرد در مورد تمام اولویت‌ها، ترس‌ها و انتظارات خود صحبت کنند.

پزشکان می‌گویند که بهتر است دو ماه پیش از اقدام به بارداری، روش‌هایی را که برای پیشگیری از بارداری استفاده می‌کردید، قطع کنید. این زمان به شما کمک می‌کند تا چرخه قاعدگی عادی را تجربه کرده و زمان دقیق تخمک‌ گذاری خود را پیدا کنید. به این ترتیب می‌توانید احتمال بارداری را از طریق نزدیکی در زمان تخمک ‌گذاری بالاتر ببرید. اگر برای مدتی طولانی از قرص به عنوان پیشگیری از بارداری استفاده کرده‌اید، ممکن است به زمان بیشتری برای برگشت هورمون‌ها به حالت طبیعی نیاز داشته باشید. معمولا پس از گذشت 3 ماه، از قطع مصرف قرص، چرخه قاعدگی به حالت نرمال قبلی باز خواهید گشت. در صورت عدم تجربه قاعدگی طبیعی، پس از گذشت این مدت می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید.

تجربه ی مادر شدن

نکات مهم مادر شدن برای خانم‌های جوان

با وجودی که خودتان به استراحت نیاز دارید؛ اما کلی کار است که باید انجام دهید. مهم‌ترین آن تغذیه نوزاد دلبندتان است که در بعضی از نوزادان در 3-2 ماه اول، تقریبا شبانه ‌روزی است. چون هر موقع گرسنه شد، باید به او شیر بدهید. به محض شیر دادن هم باید پوشکش را تعویض کنید. لباس‌هایش را بشویید و وسایلش را مرتب و ضدعفونی کنید. در این مقاله چند پیشنهاد جالب داریم تا از این تجربه زیبا لذت بیشتری ببرید و کمتر خسته شوید.

 

در دنیای کودکتان غرق شوید

نوزاد تازه به دنیا آمده یک انسان کامل است. اما در ابعاد کوچک که گویی از بهشت به آغوش شما فرستاده شده است. با تمام وجودتان حضورش را احساس کنید. وقتی نگاهش می‌کنید، بغل یا لمسش می‌کنید و هر کاری برایش انجام می‌دهید؛ با دقت این حس را در تمام وجودتان عمق ببخشید. هر کاری برایش انجام می‌دهید، با آگاهی کامل و تمام وجودتان نوزادتان را حس کنید. چرا که شما حال یک مادر شده‌اید. این تنها یک مسئولیت نیست. خوشبختی و سعادتی است که حتی باعث تکامل بیشتر شما می‌شود.

 

در کنار نوزاد خود لذت ببرید

روزها می‌آیند و می‌روند و شما به پرستاری از او مشغول هستید. برایش لالایی می‌خوانید. گاهی که می‌خوابد دلتان می‌خواهد کنارش دراز بکشید، نگاهش کنید و حتی چرت کوچکی بزنید در حالی که بوی او را احساس می‌کنید. لباسش را عوض می‌کنید، حمایتش می‌کنید، ماساژش می‌دهید، و روز به روز شاهد بزرگ شدنش هستید. از لحظه به لحظه آن لذت ببرید.

نکات مهم مادر شدن

به کمک همسرتان کارها را انجام دهید

2 تا 3 ماه اول نوزاد به مراقبت زیادی نیاز دارد. بیشتر وقت‌ها دوست دارد در آغوش مادر باشد. به همین دلیل وقتی خواب است، شاید نتوانید حرکتی بکنید، تا مبادا آرامش او را به هم بزنید. اشکالی ندارد همسرتان بعضی از کارهای شما، کودک و خانه را انجام بدهد. شاید بد نباشد قبل از زایمان تقسیم وظایف کنید.

 

پذیرفتن همکاری دیگران، از نکات مهم مادر شدن به شمار می‌آید

بعضی از افراد خانواده، دوستان یا همسایگان برای خانم‌هایی که تازه مادر شده‌اند، غذاهایی می‌آورند. چرا که می‌دانند او توانایی و وقت آشپزی ندارد. می‌توانید آنها را در فریزر یا یخچال بگذارید و کم کم استفاده کنید. شاید بعضی از غذاها را دوست نداشته باشید. اما حداقلش این است میهمان دیگری که می‌آید دغدغه آشپزی ندارید.

 

شرایط را بهبود ببخشید

احتمالا قبل از زایمان یا حتی قبل از بارداری، کتاب یا کتاب‌هایی را در رابطه با زایمان و بچه داری خریداری و مطالعه کرده‌اید. گاهی از طریق اینترنت اطلاعاتی را در مورد کودک و زایمان و نحوه مراقبت جست وجو کرده‌اید. مادر یا مادر همسرتان، یا دوستانی که قبلا بچه دار شده‌اند هم تجربیات‌شان را در اختیار شما می‌گذارند.

بعضی از این تجربیات عالی و بعضی‌ها کلافه کننده است. نه نگران شوید، نه احساس گناه کنید. با کمک همسرتان بهترین را برای کودکتان انتخاب کنید. هماهنگی هر دو شما در یک روش، نسبت به کودکتان آرامشی همیشگی برای همه شما به همراه دارد. قرار نیست دوران بعد از زایمان برای شما دوران سخت و پرتقلایی باشد. بلکه با هم سویی شما و همسرتان یک فصل جدید در زندگی‌تان شروع شده است. همراه با کودکی که فوق‌ العاده است و با حضورش قرار است شخصیت شما هم شکوفا شود.

 

تقسیم کار، از نکات مهم مادر شدن به حساب می‌آید

اگر شاغل هستید که خوشبختانه مرخصی زایمان خوبی دارید. اگر شاغل نیستید، طبیعی است که بیشتر وظایف نگهداری از کودک به عهده مادر می‌افتد. ولی با توجه به خستگی شدید و حالت افسردگی که بیشتر زنان بعد از زایمان دارند، باید مراقب خودتان باشید. ولی یادتان باشد همسرتان هم کار می‌کند و خسته به خانه می‌آید. بنابراین همیشه در مورد کارهایی که می‌توانید در نگهداری از نوزاد به هم کمک کنید. حتی‌ الامکان از قبل برنامه ریزی کنید.

نکات مهم مادر شدن

برخی از اقدامات مهم برای خانم‌ها قبل از مادر شدن

  • تا حد امکان از مصرف الکل و دخانیات پرهیز کنید.
  • مصرف کافئین را به حداقل برسانید.
  • وزن خود را کنترل کنید.
  • به اندازه کافی استراحت کنید.
  • استرس خود را کنترل کنید.
  • از تجریبات بارداری دیگران استفاده کنید.
  • از رنگ و محصولات شیمیایی فاصله بگیرید.
  • تحت نظر دندانپزشک و پزشک زنان قرار بگیرید.

 

نتیجه گیری

تصمیم برای بچه دار شدن یکی از مهم‌ترین تصمیمات مشترک زوج‌ها است. این تصمیم به شرایط مختلف مالی، روانی، جسمی، اجتماعی و… بستگی دارد. اگر تصمیم قطعی برای این کار دارید، لازم است که از 3 تا 6 ماه پیش از اولین اقدام، کارهایی را انجام دهید تا دوران بارداری بهتر و نوزاد سالم‌تری داشته باشید. لازم است که خانم‌ها با دانستن نکات مهم باردار شدن زمینه یک دوره خوب با چالش‌های کمتر را فراهم کرده و زایمان بهتری را تجربه کنید. در حالی که از او مراقبت می‌کنید تا روز به روز بزرگ‌تر شود و یادش می‌دهید تا چه طور بنشیند، راه برود، بدود، حرف بزند. شما هم خیلی چیزها یاد می‌گیرید و انسان کامل‌تری می‌شوید. هیچ چیزی جای تجربه مادر و پدر شدن را نمی گیرد. از لحظه به لحظه آن لذت ببرید تا حتی خستگی این مسئولیت جدید را لذت بخش‌تر کنید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار کرونا

اطلاعات ویروس کرونا از سرتاسر دنیا