تاریخ امروز27 اردیبهشت 1400
جلوگیری از بیماری های پوستی

ارزان ترین راه جلوگیری از بیماری های پوستی چیست؟

عفونت ها زمانی شروع می شوند که بدن از طریق ارگانیسم های میکروسکوپی مانند باکتری ها، ویروس ها و انگل هایی که به طور طبیعی در بدن رخ نمی دهد، مورد تهاجم قرار می گیرد.  عفونت های پوست معمولا توسط سه نوع مختلف از میکروب ها شامل :  باکتری، ویروسی و قارچی ایجاد می شوند. بسیاری از عفونت های پوستی ملایم هستند و در چند روز یا چند هفته می توانند با داروهای خانگی یا داروهای بدون نسخه، درمان شوند. با این وجود، عفونت های دیگر نیازمند مراقبت های پزشکی حرفه ای هستند چرا که وقتی بدون درمان باقی می مانند، می توانند تشدید شوند. به عنوان مثال، یک عفونت پوستی که وارد جریان خون یا استخوان می شود، می تواند تهدید کننده زندگی باشد. برای جلوگیری از بیماری های پوستی و چگونگی از گسترش میکروب ها می توانیم اقدامات احتیاطی مناسب را به کار بگیریم و احتمال عفونت های پوست را کاهش دهیم.

 

 چه اقدامات بهداشت عمومی را می توانیم برای جلوگیری از بیماری های پوستی انجام دهیم؟

جلوگیری از بیماری های پوستی

 

 • دست های خود را شست و شوی دهید تا عفونت های پوستی کاهش یابد. یکی از ساده ترین راه های جلوگیری از عفونت پوست این است که بهداشت خوب دست ها را مانند شستن دست های خود به طور مداوم انجام دهید. همچنین، هنگامی که صابون و آب در دسترس نیست، می توانید از ضدعفونی کننده دست استفاده کنید. دستها را ابتدا بطور کامل خیس کنید و صابون بزنید زیر ناخن ها و لای انگشتان فراموش نشود ( 20 ثانیه صابون باید روی دست شما باشد ). اطمینان حاصل کنید که به طور کامل با آب گرم شستشو دهید. دست ها را با استفاده از یک حوله کاغذی یا خشک کن هوا خشک کنید. هنگامی که صابون و آب در دسترس نباشند، از دستگاه ضدعفونی دستی مبتنی بر الکل استفاده کنید. پس از استفاده از ضد عفونی کننده، دستها را رها بگذارید تا خشک شوند. اطمینان حاصل کنید که محصول را به تمام سطوح دست، از جمله بین انگشتان دست، اعمال کنید. در برخی از اماکن عمومی، مانند بیمارستان ها و خانه های سالمندان، برای جلوگیری از بیماری های پوستی اغلب یک ایستگاه بهداشتی وجود دارد که می توانید دستان خود را تمیز نگه دارید. اینها معمولا ضدعفونی کننده های ضد فوم هستند که گاهی اوقات در آنها نیز مرطوب کننده وجود دارد. هنگام نیاز از این دستگاه ها استفاده کنید.

راه های درمان سلولیت، بهترین راهنما برای کسانی که دچار این معضل هستند.

جلوگیری از بیماری های پوستی

 • مرطوب کردن پوست خشک : اگرچه شستشوی دست ها اغلب به کاهش عفونت های پوستی کمک می کند، همچنین می تواند منجر به خشک شدن پوست شود. پوست خشک ممکن است باعث ایجاد شکاف در پوست شود که می تواند باکتری ها را از طریق ترک به داخل پوست وارد کند. برای جلوگیری از ترک و پوسته پوسته شدن، از لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. اجتناب کنید از لوسیون هایی که دارای لیست طولانی از مواد تشکیل دهنده از جمله بسیاری از عطر و بوی هستند. مرطوب کننده های ساده مانند ژله میوه بهترین کار را می کنند. به عنوان یک قاعده کلی، مرطوب کننده های خنک تر دارای مواد نگهدارنده بیشتری هستند، به طوری که مرطوب کننده های حاوی گریس موثرتر می باشند.

 

 

 • یکی از راه های جلوگیری از بیماری پوستی این است که از تماس پوست با سطوح بیش از حد اجتناب کنید. برخی از میکروب ها می توانند در سطوح از چند ساعت تا چند روز زنده بمانند. با اجتناب از تماس پوست با سطوح مانند کف اتاق، قفسه و دستگیره، شما می توانید شانس خود را برای تماس با میکروب های عفونی کاهش می دهد.  در تماس با سطوح در معرض بیش از حد آیتم هایی مانند درهای دستشویی، منوهای رستوران ها و تلفن های همراه که پر از باکتری هستند، آنها را تمیز کنید یا از یک مانع (مانند دستکش یا دستمال) استفاده کنید. اگر شما دارای منافذ باز پوست هستید بیشتر در معرض ورود میکروب ها به داخل پوست هستید.  اجتناب از تماس مستقیم با چنین مواردی می تواند گسترش میگرن را کاهش دهد. اغلب با استفاده از مواد ضد عفونی کننده خانگی یا دستمال مرطوب، محل ها و سطوحی که زیاد در ارتباط هستید را کاملا تمیز کنید.

 

 

 

جلوگیری از بیماری های پوستی

 • اجتناب از اشتراک گذاری لوازم شخصی برای جلوگیری از بیماری های پوستی امری ضروری است. به افراد از سن جوانی باید آموخت که “از به اشتراک گذاری لوازم شخصی اجتناب کنند”. به اشتراک گذاشتن اقلام بهداشت شخصی یا اقلامی که با مایعات بدن مواجه می شوند، اغلب منجر به انتقال میکروب ها می شود. محصولات بهداشت شخصی همیشه حاوی میکروب ها هستند. اجتناب از اشتراک گذاری مواردی مانند لوازم آرایش، برس مو، حوله و دئودورانت، هرگز مسواک و تیغ به اشتراک نگذارید. به اشتراک گذاری نوشیدنی ها و غذاها به راحتی می تواند بزاق را که یک میزبان رایج از میکروب ها است، پخش کند.

 

 

جلوگیری از بیماری های پوستی و اجتناب از عفونت های خاص

 

جلوگیری از بیماری های پوستی

 • شایع ترین عفونت پوست، عفونت قارچی است، شایع ترین عفونت باکتریایی پوست استاف است و شایع ترین عفونت های پوستی ویروسی عبارتند از تب خال و بثورات همراه با عفونت های ویروسی هست. دانستن تفاوت بین انواع مختلف عفونت ها می تواند به شما در شناخت علل هر کدام و نحوه اجتناب از آن کمک کند. عفونت های قارچی از ارگان های موجود در هوا می آیند و معمولا در ریه ها یا پوست شروع می شوند. پا، عفونت های مخمر و کرم های قارچی نمونه هایی از عفونت های قارچی رایج هستند. باکتری همیشه بد نیست در واقع، باکتریها به طور طبیعی در بدن انسان یافت میشوند و کمتر از 1٪ آن ها توانایی بیمار کردن شما را دارند. این گونه های “بد” باکتری ها (مانند استرپتوکوک یا استافیلوکوک) هستند که باعث عفونت های پوستی مانند سلولیت، Erysipelas و Impetigo می شود. با این حال، عفونت های پوست نیز می توانند به مفاصل، استخوان ها یا خون شما وارد و گسترش پیدا کنند. عفونت های ویروسی ناشی از موجودات زنده هستند که ذره ای کوچک با ساختار ژنتیکی درون هستند. آنها سلول های سالم را تحریک و تکثیر می کنند. در نهایت سلول را برای بیمار شدن شما می کشند. عفونت های پوستی ناشی از ویروس عبارتند از تورم اپورتون، زخم های سرد، سرخک.  در حال حاضر هیچ واکسنی برای زخم های سرد وجود ندارد، پس اگر در معرض این عفونت هستید آگاه باشید. جالب است بدانید تغییرات و علائم موجود در روی ناخن ها ممکن است نشانه هایی از بیماری خاصی باشد.

 

 

 • نقاط ضعف خود را بشناسید کسانی که به طور مداوم در شرایط گرم و مرطوب هستند بیشتر حساس به عفونت هستند. همچنین افراد مبتلا به سیستم ایمنی ضعیف (مانند کسانی که مبتلا به دیابت، سرطان یا HIV هستند) بیشتر احتمال دارد که عفونت پوستی داشته باشند. بسیاری از ورزشکاران عفونت را گزارش می دهند زیرا باکتری ها در مناطق گرم و مرطوب رشد می کنند. اجتناب از عفونت با شستن مکرر، دفع فضاهای مشترک و تجهیزات و لباس های شسته شده پس از هر استفاده، حائز اهمیت است. همان نکات را برای جلوگیری از عفونت دنبال کنید.

 

 

راهکار های خونگی برای درمان زخم و جلوگیری از بیماری های پوستی

 

 • باید هنگامی که پوست آسیب دیده است از آن مراقبت کنید، زیرا باکتری ها می توانند از طریق برش ها و خراش های ناخوشایند باعث بروز عفونت شوند، و برای جلوگیری از عفونت، پوست را کاملا تمیز کنید. همچنین، برای جلوگیری از آسیب دیدن پوست، از کرم های ضد آفتاب و لوسیون استفاده کنید. زمانی که پوست دچار خراش یا بریدگی می شود، برای جلوگیری از بیماری های پوستی چه کنیم؟ پوست را با صابون و آب تمیز کاملا بشویید. با استفاده از موچین اگر خاک، سنگ یا هرگنه جسم خارجی که وارد پوست شده را خارج کنید. یک پماد آنتی سپتیک یا آنتی بیوتیک را در ناحیه و اطراف پوست اعمال کنید. این ممکن است هر گونه باکتری را از بین ببرد و از ایجاد عفونت های پوست جلوگیری کند. یک زخم باز را با یک باند بپوشانید و برای پاک کردن و خشک کردن آن و جلوگیری از ورود باکتری ها یا قارچ به زخم باز می توانید از باند استفاده کنید. اگر کثیف یا مرطوب شد، باند را تعویض کنید. پوست بیشتر در معرض عفونت های باکتریایی است که به علت آفتاب سوختگی، التهاب یا خارش ایجاد می شود، بنابراین اقدامات احتیاطی لازم جهت پیشگیری از آسیب پوست می تواند به کاهش عفونت باکتریایی کمک کند.

 

 

جلوگیری از بیماری های پوستی

 • یکی از نکات مهم در جلوگیری از بیماری های پوستی و انواع بیماری ها تقویت سیستم ایمنی بدن شما مهم است. سیستم ایمنی یک شبکه از سلول ها، بافت ها و اندام هایی است که با هم برای محافظت از بدن کار می کنند. هنگامی که سیستم ایمنی بدن تضعیف می شود، بدن شما بیشتر به همه عفونت ها، به ویژه عفونت های ویروسی حساس می شود. با گرفتن مقدار مناسب استراحت و مواد مغذی می توانید از عفونت های ویروسی جلوگیری کنید. اگر از طریق رژیم غذایی ویتامین ها و مواد معدنی کافی دریافت نمی کنید، از مولتی ویتامین هایی که دارای مواد مغذی بالا هستند مانند ویتامین C و D استفاده کنید. استراحت کردن اگرچه به نظر ساده می رسد، اما موضوع مهمی است. استراحت اجازه می دهد بدن و سیستم ایمنی بدن شما ، خود را تجدید و شارژ کند تا بهتر قادر به مبارزه با عفونت های ویروسی باشد. سعی کنید 7 تا 9 ساعت خواب کامل را هر شب داشته باشید.

 

درمان عفونت های مختلف و جلوگیری از بیماری های پوستی مشابه

 

جلوگیری از بیماری های پوستی

 • درمانی را پیدا کنید که برای علائم شما کار می کند. برای جلوگیری از بیماری های پوستی مهم این است که بدانید چه نوع عفونتی ممکن است در بدن شما وجود داشته باشد، زیرا عفونت های مختلف به شیوه های مختلف درمان می شوند. عفونت های قارچی را می توان با کرم های ضد بارداری درمان کرد، عفونت های باکتری معمولا نیاز به نسخه های آنتی بیوتیکی دارند و عفونت های ویروسی به طور معمول نمی توانند با دارو درمان شوند.

با بهترین روش‌های درمان آکنه بدن آشنا شوید.

 • از داروهای بدون نسخه استفاده کنید. عفونت های قارچی به طور معمول با کرم های موضعی OTC مانند Lotriminal یا Lamisil یا داروهای خوراکی مورد درمان می شوند حتی اگر عفونت شدید باشد و یا در ناحیه مویی تحریک شده باشد.

 

 

 • نسخه را دریافت کنید برای درمان عفونت های باکتری حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید و نسخه بگیرید زیرا معمولا توسط داروهای آنتی بیوتیک درمان می شوند.

 

 • آگاه باشید که درمان عفونت های ویروسی دشوار است زیرا در داخل سلول های بدن شما زندگی می کنند. آنها به داروها واکنش نشان نمی دهند. امروزه تنها چند دارو عفونی ویروسی وجود دارند. بهترین روش برای جلوگیری از این عفونت ها با واکسیناسیون (به عنوان مثال، استفاده از واکسن آنفولانزا قبل از مبتلا ششدن به آن).

 

 

 • برای جلوگیری از بیماری های پوستی دکتر خود را ببینید  شرایط مختلف  و نوع پوست نیاز به انواع مختلفی از درمان دارد. در حالی که برخی از آنها می توانند با تجویزهای بدون دارو درمان شوند، برخی از آن ها هم به داروهای تجویزی نیاز دارند. همیشه به پزشک خود مراجعه کنید تا گزینه های درمان را برای مناطقی که به نظر می رسد آلوده می شوند، مورد بحث قرار دهید. وقتی دچار گرما، قرمزی، درد یا تورم پوست می شوید، به دکتر مراجعه کنید. این می تواند نشانه ای از سلولیت باشد، که وقتی رخ می دهد که عفونت شروع به گسترش می کند و مجاری لنفاوی را تحت تاثیر قرار میدهد و بدون درمان، می تواند جریان خون را آلوده کند.
اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار کرونا

اطلاعات ویروس کرونا از سرتاسر دنیا