مجله زیبایی روژه, مراقبت از مو

مراقبت از موهای چرب و خداحافظی با موهای چرب

اما مشکل بسیاری از افراد که گرفتار آن شده اند موهای چرب و راه های مراقبت از موهای چرب است . چربی از غددی در پایه ی مو ترشح می شود . این چربی برای مو لازم است چون از شکنندگی مو جلوگیری می کند اما در بعضی  از افراد ترشح این چربی بیش از حد معمول می باشد وباعث داشتن موهای چرب می شود.
هیچ کس از موهای چرب خوشش نمی آید نه خانم ها و نه آقایان و این امری طبیعی است.دیگر زیبایی مو و آرایش آن مختصص خانم ها نمی باشد و مرد ها هم مایل می باشند که موهای زیبا داشته باشند. امروزه که دیگر گذاشتن کلاه بین مرد ها باب نمی باشد  باعث شده است تا مردها به رعایت بهداشت و ظاهر موهایشان هم اهمیت بیشتری بدهند .
در این مطلب ما به راه های مراقبت از موهای چرب می پردازیم.
-بعضی از  عادت ها باعث زیاد شدن ترشح سبوم(چربی طبیعی) در قسمت پوست سر و موها می شوند:

 1. استرس: استرس یکی از موارد زیاد شدن چربی سر می باشد . در بدن ما هورمونی به نام آندروژن تولید سبوم را کنترل می کند و با گرفتن استرس بر روی این هورمون تاثیر گذاشته می شود و باعث وجود موهای چرب می شود.
 2. تریکوتیلومانیا: تریکوتیلومانیا به معنای وسواسی و دستکاری کردن بیش از حد موها استو اگر شما این عادت را دارید باید بدانید که موهایتان خیلی زود به زود چرب خواهد شد زیرا چربی و آلودگی موجود در دست هایتان به موهایتان منتقل می شود.
 3. زیاد شستن موها: شستن زیاد و روزانه موها باعث می شود تا چربی طبیعی مو ها از بین برود و تحریک شود . در نهایت که پوست سر تحریک شود ترشح سبوم می کند و موها چرب می شود. پس توصیه می شود به کسانی که موهای چرب دارند تا مو های خود را 2 الی 3 بار در هفته بشویند.
 4. نرم کننده های مو: بهترین راه برای استفاده از نرم کننده ها انتخاب نرم کننده مناسب با موهای چرب است . برای استفاده از نرم کننده ابتدا فقط روی قسمت های پایین مو ها و ساقه ها بزنید و در آخر بعد از استفاده از نرم کننده موهایتان را به خوبی آبکشی کنید تا تمام مواد از روی موهایتان به طور کامل پاک شود در غیر این صورت موهایتان خفه می شود و آسیب های جدی می بیند.
 5. سشوار زیاد: استفاده زیاد از سشوار، اتوی مو و … نیز باعث چرب شدن مو ها می شود . استفاده از این وسیله ها باعث افزایش سبوم می شود و سشوار کشیدن طولانی مدت موها تولید چربی را تحریک می کند.
 6. شانه و برس: همیشه از تمیز بودن برس و شانه های خود مطمئن باشید . زیرا برس ها محل باقی مانده های ژل ،چربی و گرد و غبار می باشند و با شانه کردن مو این باقی مانده ها به موی شما منتقل می شود . این موضوع هم باعث چربی و آلودگی مو می شود . سعی کنید هر روز برس و شانه هایتان را بشورید تا از تمیز بودن آن مطمئن باشید. موهای چرب و راه های مراقبت از موهای چرب
این مطلب را حتما بخوانید:  بهترین کرم مرطوب کننده برای پوست خشک و حساس کدامند؟

-آیا چرب شدن موها باعث ریزش آنها می شود؟
بیشتر ما بعد از سن بلوغ غده های چربی پوست سرمان بزرگ تر شده و در نتیجه ترشح چربی هم زیاد می شود . 80% از افراد دارای پوست و موهای چرب هستند . و از گذشته تا الان استفاده از شامپوهای شست و شوی موهای چرب  و مخصوص توصیه می شود  .
این موضوع را باید دانست که موهای چرب ربطی به ریزش موها ندارد.
مراقبت از موهای چرب چگونه است؟
-چند روش ساده برای مراقبت از موهای چرب :

 1. شست و شوی هر روز موها ممنوع! شاید فکر کنید که به دلیل اینکه موهای چرب دارید  باید موهایتان را هر روز بشویید  اما این فکر کاملا اشتباه است و شما با این کار فقط چرب شدن موهایتان را تشدید می کنید.
 2. شامپوهای مخصوص!  از شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنید و از شامپوهایی که خاصیت نرم کنندگی دارند برای موهای چرب استفاده نکنید زیرا چربی موهایتان روی سرتان می ماند.
 3. نرم کننده را به موهایتان نزنید! نرم کننده را به ریشه موهایتان نزنید در عوض با تمرکز به انتهای موهایتان به پوست سرتان اجازه نمی دهید که چرب شود.
 4.  مواد حالت دهنده ممنوع! از محصولات حالت دهنده مانند ژل ، موس ، اسپری مو و … استفاده کنید زیرا باعث چرب تر شدن موهای شما می شود.
 5. موهایتان را کم تر شانه کنید! هرگاه برس می کشید تا به موهایتان حالت بدهید باعث تحریک شدن پوست سرتان می شود و باعث می شود تا پوست سر چربی ترشح کند.
 6. پودر بچه! اگر وقت شستن موهایتان را نداشتید از پودر بچه استفاده کنید . پودر بچه چربی اضافه مو را جذب می کند و باعث می شود که موهایتان دیگر چرب نشود.
این مطلب را حتما بخوانید:  راهنمای خرید کرم ضد آفتاب

(پیشنهاد های ما به شما برای مراقبت از موهای چرب تان: شامپو فیتوسدرت فیتو و شامپو گزنه کلوران)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *