تاریخ امروز10 آذر 1402
خطرات بی اشتهایی

خطرات بی اشتهایی

شاید برای شما هم اینگونه باشد که با شنیدن کلمه بی اشتهایی، به یاد رژیم های غذایی و کاهش وزن بیافتید!

بی اشتهایی یک بیماری روانی است اما بیشتر به یک بیماری جسمی مثل سرطان شباهت دارد. یک سلول سرطانی زندگی خود را در سینه، مغز یا استخوان آغاز می‌کند. با توجه به زمانی که در بدن سپری می‌کند، در سراسر بدن پیش می‌رود و هدف آن کاملا واضح و مشخص است؛ از بین بردن تمامی بافت های سالم در بدن که با آن مواجه می‌شود.

بی اشتهایی هم داستانی مشابه دارد، ممکن است با یک رژیم غذایی ساده و کاهش وزن شروع شود اما هنگامی که این بیماری برای پیشروی به هر راهی چنگ می‌زند؛ صرفا قصد آن، تخریب بدن نیست بلکه تلاش می‌کند تا به ذهن، روح، روابط، آینده و در نهایت به طور کلی، به زندگی شخص لطمه بزند.

چرا اختلالات خوردن خطرناک است؟

افراد مبتلا به اختلالات خوردن، اغلب مواد مغذی و مورد نیاز بدنشان که برای سالم ماندن بدن و عملکرد صحیح، به آنها احتیاج دارد را دریافت نمی‌کنند. اختلالات خوردن می‌تواند آسیب زیادی به سلامتی شما وارد کند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به این بیماری ها در معرض خطر نارسایی قلبی یا کلیوی هستند که در صورت عدم درمان، در آینده ای نزدیک منجر به مرگ آنها می‌شود.

برخی از علائم بی اشتهایی عصبی عبارتند از:

استئوپنی یا پوکی استخوان

مو و ناخن هایی که به راحتی می‌شکنند

پوست خشک و زرد

رشد موهای ظریف در سراسر بدن

سطح پایین آهن و عضلات ضعیف

یبوست

کاهش فشار خون، کند شدن تنفس و نبض

کاهش دمای بدن، احساس سرمای همیشگی

کمبود انرژی

پریود نشدن دختران و زنان

 

کم کردن غذا

خطرات بی اشتهایی در بدن چیست؟

خطرات بی اشتهایی اجتناب ناپذیر است چرا که در چرخه گرسنگی، بدن از مواد مغذی ضروری برای عملکرد طبیعی خود محروم می‌شود. بنابراین، مجبورا تمام فرآیندهای خود را برای حفظ انرژی آهسته تر می‌کند که در نتیجه عواقب پزشکی جدی زیر را به دنبال دارد:

ضربان قلب به طور غیرعادی آهسته شده و فشار خون پایین می‌رود که به معنای آن است که عضله قلب در حال تغییر می‌باشد. از طرفی دیگر احتمال نارسایی قلبی، با کاهش ضربان قلب و سطح فشار خون افزایش می‌یابد.

کاهش تراکم استخوان (پوکی استخوان) که سبب خشکی و شکنندگی استخوان ها می‌شود.

از دست دادن و ضعف عضلانی که غش کردن، خستگی و ضعف کلی بدن را به همراه دارد.

ایجاد کم آبی شدید در بدن که می‌تواند منجر به نارسایی کلیوی شود.

خشکی مو و پوست و ریزش مو که در این افراد بسیار شایع است.

رویش یک لایه پر از مو به نام لانوگو در سراسر بدن (حتی صورت)، که در تلاش برای گرم نگه داشتن بدن است.

از دیگر خطرات بی اشتهایی که امکان دارد اتفاق بیافتد، می‌توان به تند شدن یا کند شدن ضربان قلب و ضعیف شدن و نازک شدن استخوان ها اشاره کرد.

کم خوردن غذا

اثرات دراز مدت بی اشتهایی

پر واضح است که اثرات طولانی مدت و خطرات بی اشتهایی، انسان را می‌کشد. در واقع، این بیماری بالاترین میزان مرگ و میر را در بین دیگر اختلالات روانپزشکی دارد. شاید اولین مورد شناسایی شده در دنیای سلبریتی ها که به این اختلال دچار بود، کارن کارپنتر باشد که در اوایل دهه هشتاد اتفاق افتاد و این سلبریتی بر اثر نارسایی قلبی درگذشت.

سالها بعد از آن حادثه، کریستینا رنه هنریش، یک ژیمناست در سطح جهانی و به دنبال آن در سال های بعدی آنا کارولینا رستون ماکان، مدل مشهور برزیلی و ایزابل کارو، هنرپیشه و مدل فرانسوی تسلیم این بیماری شدند.

گفتن این موضوع شاید جالب و حتی طعنه آمیز باشد چرا که خانم ایزابل کارو، بدن خود را که به طرز تکان دهنده‌ای لاغر بود، در یک کمپین تبلیغاتی که برای افزایش آگاهی در مورد بی اشتهایی طراحی شده بود، به نمایش می‌گذاشت.

معمولا، هنگامی که یک سلبریتی می‌میرد، خبرساز می‌شود و همه‌ی دنیا از آن می‌نویسند. اما با هزاران مرد و زنی که امسال، بر اثر همین بیماری جان خود را از دست خواهند داد، چه باید کرد؟

داستان های آنها، اگرچه به همان اندازه مهم هستند اما جایی پخش نمی‌شوند و کسی گزارشی از آنها نمی‌نویسد. البته درست است که اکثریت کسانی که بی اشتهایی دارند نمی‌میرند… اما اشتباه نکنید، عواقب طولانی مدت این بیماری می‌تواند بسیار شدید باشد. متاسفانه این موضوع در کشور خودمان کمتر مورد بحث قرار می گیرد. پس بهتر است تا همه ما برای نشر دادن این آگاهی به یکدیگر کمک کنیم.

 

پیامدهای پزشکی بی اشتهایی عصبی

پیامدهای مربوط به بی اشتهایی کاملا آشکار هستند و شما می‌توانید به سادگی آنها را تشخیص دهید: ظاهر لاغر، پوست و مو خشک، نوک انگشتان مایل به آبی و غیره.

حقیقت امر این است که مغز به خاطر کم بودن تغذیه دریافتی، با کاهش متناسب IQ، رفته رفته کوچک می‌شود. سیستم اسکلتی آسیب های جدی می‌بیند، به خصوص اگر بی اشتهایی در نوجوانانی که استخوان هایشان رشد کامل و کافی نداشته، رخ دهد.

تقریبا نود درصد از زنانی که مبتلا به بی اشتهایی هستند به استئوپنی (از دست دادن کلسیم استخوان) و چهل درصد آنان به پوکی استخوان (از دست دادن پیشرفته تر تراکم استخوان) گرفتار می‌شوند.

از آنجایی که کل سیستم هورمونی در اثر گرسنگی به خطر می‌افتد، اغلب موجب ناباروری می‌شود که حتی امکان دارد این اتفاق دائمی باشد.

احتمال آسیب دیدن عضوی از بدن که در معرض خطرترین و حساس ترین است یا به بیان دیگر قلب، توسط این اختلال، بالا می‌رود. در واقع شایع ترین علت مرگ در افراد بی اشتها، بیماری قلبی است.

بسیاری از این مشکلاتی که در بدن به وجود می‌آید، به زوال عضله نیز مربوط می‌شود. همانطور که بدن برای حفظ زندگی و بقای خود در تلاش است، کم کم شروع به مصرف ماهیچه های خود می‌کند؛ در حقیقت شروع به خوردن خودش می‌کند.

 

تاثیر بی اشتهایی بر روابط

متاسفانه بی اشتهایی در تخریب روابط انسانی نقش پر رنگی دارد و این تخریب فقط به فرد مبتلا محدود نمی‌شود بلکه تمام اطرافیان او نیز آسیب می‌بینند. مهم نیست که چه ارتباطی بین فرد مبتلا و اطرافیانش وجود داشته باشد؛ اگر این مشکل به طور کلی از بین نرود، رابطه آنها عمیقا تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. چرا که این بیماری برای کسانی که آن را تجربه نکردند، غیرقابل درک می‌باشد.

در حالی که آن شخص، از این که چرا رفتارهای خاصی را انجام می دهد، درک درستی دارد و بنظرش کاملا طبیعیست اما کسانی که با او در رابطه هستند از بیرون، به سادگی فقط خود تخریبی او را می‌بینند.

شخص مبتلا، با از دست دادن هر پوند اضافی، ناگزیر تغییر می‌کند. نسبت به غذا و وزن وسواس زیادی پیدا می‌کند. اغلب علاقه خود را به زندگی و فعالیت های عادی از دست می‌دهد و منزوی می‌شود. اساسا او به فردی کاملا متفاوت تبدیل خواهد شد. حال شما بگویید چگونه این اتفاق می‌تواند تأثیر منفی بر روابط دوستانه و خانوادگی نداشته باشد؟

معمولا در این موارد دوستی ها و حتی ازدواج ها به دلیل نا امیدی یا ترس به پایان می‌رسند. اگرچه دل کندن والدین دشوار تر است و ممکن است باز هم در ارتباط و درگیری باقی بمانند اما حتی، رابطه آنها نیز به طرز چشمگیری تحت تأثیر قرار می‌گیرد زیرا شاهد تسلیم فرزندشان به این بیماری هستند.

خطرات بی اشتهایی

تغییر امکان پذیر است

هنگامی که کسی به سرطان مبتلا می‌شود، بلا فاصله به دنبال درمان آن می‌رود، چون می‌داند که هر چه زودتر مداخله پزشکی انجام شود، احتمال بهبودی کامل بیشتر است.

بی اشتهایی نباید با دیگر بیماری ها تفاوت داشته باشد. تا کنون برای رسیدگی به خطرات بی اشتهایی و اثرات طولانی مدت آن، درمان های عالی و تغییر دهنده‌ای مورد مطالعه قرار گرفته و به بسیاری از افراد در این زمینه کمک می‌کنند. اگر خودتان یا کسی که می‌شناسید، با این اختلال دست و پنجه نرم می‌کنید، لطفا فورا به سراغ کارهای درمان این بیماری بروید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.