تاریخ امروز27 اردیبهشت 1400

با پی آر پی (PRP) بیشتر آشنا شوید

پی آر پی روشی طبیعی است که با استفاده از اجزای خون خود بیمار برای تحریک و نوسازی بافت‌های آسیب دیده در مناطق صورت، گردن، سر و سینه، دست‌ها و بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، چند سی سی از خون بیمار گرفته می‌شود و با استفاده از کیت‌های خاص، غلظت پلاکت را به 3 تا 5 برابر مقدار اولیه خواهند رساند.

این پلاکت‌ها حاوی عوامل رشد بافتی (Growth Factor) هستند که می‌توانند عامل اصلی در فرایند ترمیم و بازسازی بافت‌ها در بدن باشند. این عوامل سبب رشد، تکثیر و تمایز سلول‌های مختلف پوستی و بافتی شده و منجر به افزایش کلاژن، الاستین، ماده بین سلولی و تولید رگ‌های جدید می‌شود. در نهایت سلول‌های بنیادی به سلول‌های بافت آسیب دیده تبدیل می‌شوند. این فرایند توسط مواد ترشح شده از پلاکت‌ها هدایت شده صورت می‌گیرد که موجب ترمیم بافت آسیب دیده می‌شود. این مسئله باعث شده که پی آر پی به یک روش موثر در درمان و ترمیم بافت بدن تبدیل شود. به منظور آشنایی بیشتر با این روش، مقاله را تا انتها مطالعه نمایید.

 

پی آر پی به چه صورت انجام می‌شود؟

PRP از نمونه خون بیماران به صورت اوتولوگ، انجام می‌شود. خون وریدی 30-20 سی سی بسته به تعداد پلاکت پایه یک فرد، با استفاده از کیت مناسب و تکنیک مورد استفاده، 3-5 سی سی پلاسمای غنی از پلاکت به دست می‌آورد. گرفتن خون با افزودن یک ماده ضد انعقادی، مانند سیترات دکستروز  A، برای جلوگیری از کلات شدن خون، جهت به دست آوردن پلاسما استفاده می‌شود.

در روش PRP، سانتریفیوژ اولیه برای جدا کردن گلبول‌های قرمز از سایر سلول‌های خونی، و سانتریفیوژ دوم برای تغلیظ  پلاکت‌ها استفاده می‌شود.

مرحله اول سانتریفیوژ با شتاب ثابت انجام می‌شود تا RBC ها از حجم WB باقی مانده جدا شوند. پس از اولین مرحله چرخش، خون به سه لایه کاملا از هم جدا تبدیل می‌شود:

 • یک لایه فوقانی که پلاسمای حاوی پلاکت‌ها است.
 • یک لایه نازک متوسط ​​که به نام  بافیکت معروف است و سرشار از WBCs است.
 • یک لایه پایین که بیشتر از RBC ها تشکیل شده است.

PRP

نواحی قابل درمان با PRP

 • درمان تیرگی دور چشم
 • خطوط ریز اطراف چشم (پنجه کلاغی) و خطوط ریز اطراف لب‌ها
 • کل ناحیه‌ی صورت به جز نواحی که به تازگی تزریق فیلر و یا بوتاکس شده‌اند
 • جهت جوانسازی در کلیه نواحی صورت
 • جوانسازی در دست‌ها
 • موثر در درمان اسکار ناشی از آکنه و جراحی
 • در درمان آلوپشیا و ریزش مو

کرایو تراپی چه نوع روش درمانی است؟


 

مزایای استفاده از پی آر پی

 • در درمان با پی آر پی، چون از خون خود فرد استفاده می‎‌شود؛ احتمال به وجود آمدن عوارض و منتقل شدن بیماری‌های دیگر به حداقل می‌رسد.
 • احتمال به وجود آمدن حساسیت‌های پوستی و عفونت در این روش وجود ندارد.
 • با توجه به کیت‌های مخصوص، پروسه کار بسیار ساده و کاملا استریل خواهد بود.
 • PRP روش غیر تهاجمی بوده و عوارض کمتری نسبت به دیگر روش‌ها دارد.
 • ماندگاری اثر آن طولانی بوده و نسبت به روش‌های مشابه (مثل جراحی) هزینه کمتری دارد.
 • درمان با PRP نیاز به بستری و استراحت ندارد.
 • این روش تقریبا بدون درد است و به راحتی برای بیمار قابل تحمل است.
 • در همه نواحی بدن قابل استفاده بوده و محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

 

محدودیت‌های استفاده از PRP برای این دسته از افراد

 • ابتلا بیمار به انواع سرطان به خصوص سرطان‌های پوستی
 • سندرم نقص عملکرد پلاکتی
 • بیماری‌های مزمن مثل دیابت درمان نشده
 • نقص ایمنی
 • ناپایداری همودینامیکالی
 • مصرف داروهای ضد انعقاد

 

کاربردهای PRP

این روش در درمان موارد زیر بسیار تاثیرگذار خواهد بود:

 

درمان ریزش مو و کمک به درمان رویش مجدد مو

موهای سالم و ضخیم می‌توانند جذابیت و جوانی را در افراد نشان دهند. بنابراین تعجب آور نیست که ریزش مو منجر به ناراحتی و کاهش عزت نفس شود. متاسفانه ریزش مو مشکلی است که بیشتر افراد در معرض آن قرار می‌گیرند و منجر به ترس از پیشرفت آن و ریزش موی غیر قابل برگشت و یا کامل می‌گردد. در نتیجه افراد در مواجه با چنین مشکلی به دنبال روش‌های درمان می‌گردند.

برای درمان ریزش مو یک ارزیایی دقیق از وضعیت سلامتی و پیشینه بیمار، انجام معاینات و آزمایشات لازم است که پس از آن روش درمان مشخص می‌گردد. یکی از درمان‌های موثر برای ریزش مو تزریق با پی آر پی است. در واقع به کمک این روش می‌توان با تحریک رشد مو، به درمان ریزش مو کمک کرد.

همانطور که قبلا ذکر شد؛ پلاکت‌ها در رشد، تکثیر و بازسازی بسیاری از سلول‌ها نقش دارند. مطالعات مختلف نشان داده‌اند که این عوامل رشد می‌تواند بر روی سلول‌های بنیادی در ناحیه فولیکول مو اثر بگذارد و باعث ایجاد فولیکول‌های جدید و رشد مو شود. تزریق PRP  در پوست سر تاثیر به سزایی در درمان ریزش مو، رشد مو و افزایش ضخامت مو خواهد داشت.

پی آر پی

جوانسازی و ضد پیری پوست

اثر PRP همچنین در رفع مشکلات زیبا شناختی نیز اثبات شده است. با تزریق PRP می‌توان به بازسازی بافت‌های پوستی، رفع چین و چروک، درمان آکنه و … کمک نمود. تزریق پی آر پی، موجب تحریک تولید کلاژن در پوست می‌گردد و از آنجا که از خون خود فرد گرفته شده است؛ احتمال بروز عوارض در این روش نسبت به تزریق مواردی مانند ژل بسیار کمتر می‌گردد.


مزونیدلینگ چیست و چه کاربردی دارد؟


 

ترکیب PRP با سایر روش‌های زیبایی

به دلیل قابلیتی که این روش در تحریک سلول‌ها به تکثیر و ساخت عروق خونی دارد، علاوه بر اینکه به تنهایی انجام می‌شود، معمولا با سایر روش‌های درمانی نیز به صورت ترکیبی به کار می‌رود. درمان‌هایی که به طور معمول با این روش تلفیق می‌شوند. عبارتند از:

 

ساب سیژن

PRP به ساخت سریع‌تر و بیشتر سلول‌های جدید کمک می‌کند و با تحریک ساخت عروق ریز، ماندگاری بافت ظریف تشکیل شده را بیشتر خواهد کرد.

 

پی آر پی و تزریق چربی

سلول‌های چربی را می‌توان با PRP مخلوط و سپس در محل‌های مورد نظر تزریق نمود. این اقدام موجب تحریک رگ سازی شده و به دنبال آن، منجر به زنده ماندن سلول‌های چربی و پیوند خوردن آنها با بافت‌های اطرافشان می‌شود. با این عمل، ماندگاری نتایج درمان، 2 تا 3 برابر افزایش یافته و نتایج حاصل زیباتر و ماندگارتر می‌گردد.

 

پی آر پی و کاشت مو

موهای برداشت شده از سر که باید در جاهای خالی کاشت شوند، در مدت زمانی که در خارج از بدن قرار داشته، در داخل سرم نرمال سالین نگه داری می‌شوند، اگر به جای این محلول، از PRP تهیه شده از بیمار استفاده شود، ماندگاری موهای کاشت شده در آینده بسیار بیشتر خواهد بود. همچنین، انجام تزریق  PRP به صورت دوره‌ای، در محل موهای کاشت شده در گذشته، می‌تواند به ماندگاری آنها کند.

 

پی آر پی و میکرونیدلینگ

حین میکرونیدلینگ میلیون‌ها کانال ریز در سطح پوست ایجاد می‌شود؛ که معمولا از پخش داروی مزوتراپی روی کانال‌ها استفاده می‌شود. اما تحقیقات اخیر نشان داده که استفاده از پی آر پی به جای مزوتراپی، نتایج درخشان‌تری در نتیجه کار داشته است.

پی آر پی

نتیجه گیری

پلاکت درمانی (سلول درمانی) یا PRP روش نوینی است که بر اساس استفاده از فاکتورهای رشد پلاکت‌های خون، فیبروبلاست‌ها و سایر سلول‌های بنیادی تحریک و باعث کلاژن سازی می‌شود. کلاژن نقش بسیار مهمی در حفظ طراوت و جوانی پوست دارد و با سنتز کلاژن جدید، پوست جوانی و زیبایی خود را به تدریج به دست خواهد آورد.

به دلیل اینکه در PRP از تحریک فیبروبلاست‌ها استفاده می‌شود. بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و شما می‌توانید اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده نمایید. البته نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد.

توجه داشته باشید که با انجام روش PRP ، یک بازسازی عظیم سلولی در ناحیه درمانی شروع خواهد شد و این بازسازی حتی تا ماه هجدهم ادامه خواهد داشت. البته بر حسب سن، نیاز به درمان مجدد بعد از دو ماه تا یکسال خواهید داشت. زیرا عواملی که باعث پیری پوستتان شده است در بدن شما همچنان وجود خواهد داشت.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار کرونا

اطلاعات ویروس کرونا از سرتاسر دنیا