تاریخ امروز30 خرداد 1403

سلامت جنسی در زنان

رابطه ی جنسی بخش مهمی از زندگی است. برای برخی از زنان، فکر کردن به رابطه ی جنسی اغلب قبل از بلوغ شروع می شود و تا آخرین روزهای زندگی آن ها بر روی زمین ادامه می یابد.

از یک طرف، رابطه ی جنسی فقط یکی دیگر از عملکردهای بدنی هورمون محور است که برای تولید مثل و بقای نسل طراحی شده است. از سوی دیگر، این کار یک فعالیت لذت بخش است. ایجاد رابطه ی جنسی همچنین ارتباطی است که می تواند به استحکام پیوند بین دو نفر کمک کند.

در روژه به بررسی جنبه های مختلف سلامت جنسی در زنان پرداخته ایم و نکات مهم و حائز اهمیت را در اختیار شما قرار داده ایم. اگر نگران درگیری با بیماری های مقاربتی، مشکلات بارداری و زایمان، کاهش کیفیت زندگی و ابتلا به افسردگی و اضطراب هستید، این مطلب به شما کمک خواهد کرد عوامل موثر را شناسایی کنید.

اهمیت سلامت جنسی

سلامت جنسی به حالتی از رفاه اطلاق می شود که به زن اجازه می دهد به طور کامل در فعالیت جنسی شرکت کند و از آن لذت ببرد. مجموعه ای از عوامل فیزیکی، روانی، بین فردی و اجتماعی بر سلامت جنسی زنان تأثیر می گذارد.

رابطه ی جنسی به ارتباطات شگفت انگیزی بین اندام های جنسی، غدد تولید کننده هورمون، مغز و بقیه بدن نیاز دارد. اگر یکی از قسمت ‌ها به درتس عمل نکند، میل به رابطه ی جنسی ممکن است از بین رفته یا توانایی داشتن رابطه ی جنسی به خطر بیفتد. علاوه بر نیروهای فیزیکی و بیوشیمیایی ، تجربیات، انتظارات، سلامت روانی و سلامت عاطفی یک زن، تمایلات جنسی او را شکل می دهد.

سلامت زنان

نکاتی برای سلامت جنسی زنان

برای بسیاری از زنان، پیشگیری از بارداری بخش مهمی از سلامت جنسی است، در حالیکه برای برخی دیگر در امان ماندن از بیماری های مقاربتی مهم تر است. بیماری های مقاربتی عبارتند از سوزاک، سیفلیس، تبخال تناسلی، کلامیدیا، ویروس پاپیلومای انسانی و HIV/AIDS.استفاده از کاندوم یک راه کلیدی برای محافظت در برابر ابتلا به عفونت های مقاربتی است.

از انتخاب های پیشگیری از بارداری گرفته تا درمان های یائسگی، سلامت جنسی زنان می تواند طیف وسیع و  پیچیده ای داشته باشد و ممکن است صحبت کردن در مورد آن ها و چک آپ و بررسی آن ها برای زنان آسان نباشد.

پزشکان و مراقبان سلامت زنان معتقدند به اشتراک گذاشتن سوالات و تجربیات یکی از بهترین کار‌هایی است که می‌توانید انجام دهید، زیرا هنگامی که بدن و نیازهای خود را درک می کنید و از تجربیات مشابه دیگران استفاده می کنید، این قدرت را پیدا می کنید که انتخاب های بهداشتی بهتری داشته باشید.

برای درک وضعیت سلامت جنسی خود، رسانه ها را دنبال نکنید و به اطلاعات و نمایش های رسانه ای هیجان انگیز اعتماد نکنید، واقعیت این است که بدن زنان و میل جنسی زنان بسیار پیچیده تر از آن است که بتوان آن را در تعداد دفعات رابطه ی جنسی در هفته یا با مقایسه ی تعداد ارگاسم ها سنجید.

در اینجا هشت نکته وجود دارد که زنان باید در مورد سلامت جنسی خود بدانند، برای کسب آگاهی در مورد بدن خود، تا انتهای مطلب را مطالعه کنید.

 

 • کنترل بارداری خطر ابتلا به سرطان را به میزان قابل توجهی افزایش نمی دهد

استفاده از قرص های ضد بارداری خوراکی به مدت پنج سال خطر ابتلا به سرطان تخمدان را کاهش می دهد، و پزشکان از دستگاه های داخل رحمی برای درمان برخی از اشکال و مراحل اولیه ی سرطان رحم استفاده می کنند.

 

پزشکان بر این باورند که ممکن است ارتباطی میان انواع سرطان سینه و گیرنده های هورمونی وجود داشته باشد، اما هنوز این رابطه به شکل دقیق و کامل قابل بررسی و اندازه گیری نیست.

 • اکثر روش های کنترل بارداری منجر به افزایش وزن نمی شوند

اخیرا تحققاتی در دانشگاه هاروارد امریکا روی تاثیر قرص های خوراکی ضدبارداری انجام شده که نشان می دهد که فرمول های مدرن این داروها دارای دوزهای هورمونی بسیار پایین هستند. اکثر قرص ها اصلاً با افزایش وزن مرتبط نیستند و این تصور که مصرف قرص ضدبارداری شما را چاق می کند و مقصر اصلی اضافه وزن در خانم هاست تا حد زیادی اشتباه است!

 

 • حتی اگر تنها یک شریک جنسی دارید، به آزمایش STD نیاز دارید

مهم نیست که چقدر به شریک زندگی خود اعتماد دارید، انجام آزمایش برای بیماری های مقاربتی کاری  هوشمندانه است. این موضوع کاملا ثابت شده است که برخی از بیماری ‌های مقاربتی هیچ علامتی ندارند، به ‌ویژه برای مردان، بنابراین ناآگاهانه و به راحتی منتقل می‌شوند. بنابراین برای اطمینان از سلامت جنسی زنان می بایست به طور دوره ای و منظم ویزیت شوند.

 • اگر در رابطه ی جنسی احساس بدی دارید، تغییر وضعیت دهید

برخی از پوزیشن‌های جنسی ممکن است باعث شود که شریک تان به دهانه ی رحم شما ضربه بزند، که ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشد. با این حال، درد شدید یا مکرر طبیعی نیست. با پزشک خود صحبت کنید تا مسائل جدی تری مانند فیبروم، اندومتریوز و سایر بیماری ها را در شما بررسی کند.

به هر حال آگاه باشید که اگر احساس خوبی حین رابطه ی جنسی ندارید نباید با این احساس تا آخر عمر بمانید، بایدراه حل آن را پیدا کنید تا آرامش و لذت بیشتری تجربه کنید.

سلامت جنسی زنانه

 • تعداد دفعات رابطه ی جنسی در سلامت زنان نقش ندارد

 

رابطه ی جنسی بیش از حد یا رابطه جنسی خیلی کم؟ هیچ منطق و قانونی در این باره وجود ندارد. شما در هر وضعیتی احساس بهتری دارید، همان برای شما مناسب تر است. هرگز تعداد دفعات و کیفیت رابطه ی خود را با کسی مقایسه نکنید.

 

 • میل جنسی در زنان به چند عامل وابسته است

اگر شما و همسرتان رابطه ی جنسی ندارید اما احساس شادی و صمیمیت می‌کنید، دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. عوامل مختلفی در میل جنسی دخیل هستند که در مورد هر خانم ممکن است متفاوت باشند، پس در مورد کم یا زیاد بودن میل جنسی خود نگران نباشید.

 

 • با پزشک خود صحبت کنید

“هر زن و هر رابطه ای متفاوت است.” پزشک شما یک متخصص بهداشت آموزش دیده است که می داند زندگی جنسی زنان می تواند بسیار متفاوت باشد. در مورد صحبت باپزشک شخصی تان و دریافت راهکارها و راهنمایی های موثر در سلامت جنسی زنان احساس شرم نداشته باشید. گاهی با بکارگیری یک راهکار ساده که نمی دانستید، کیفیت زندگی شما دگرگون خواهد شد.

چرا سلامت جنسی زنان مهم است؟

همه ی زنان شایسته ی لذت بردن از یک زندگی جنسی سالم هستند. روان پزشکان و متخصصان ناباروری در سراسر دنیا برای بهبود وضعیت سلامت جنسی زنان تلاش می کنند و به زنانی که با موانع سلامت عاطفی یا روانی دست و پنجه نرم می کنند برای داشتن یک زندگی جنسی سالم کمک می کنند.

مطالعات نشان داده اند که رابطه ی جنسی برای سلامتی ما بسیار مفید است. این رابطه انواع مختلفی از انتقال دهنده های عصبی را فعال می کند که نه تنها بر مغز ما بلکه بر چندین اندام دیگر در بدن ما تأثیر می گذارد.

افرادی که رابطه ی جنسی سالم و صحیح دارند نسبت به سایر افراد کیفیت زندگی بهتری دارند و آرامش بیشتری را تجربه می کنند.

فواید رابطه جنسی برای زنان عبارتند از:

 

 • فشار خون پایین
 • سیستم ایمنی بهتر
 • سلامت قلب
 • بهبود عزت نفس
 • کاهش افسردگی و اضطراب
 • افزایش میل جنسی
 • تسکین فوری و طبیعی درد
 • خواب بهتر
 • افزایش صمیمیت و نزدیکی به شریک جنسی
 • کاهش کلی استرس، هم از نظر فیزیولوژیکی و هم از نظر احساسی

البته زنان در رابطه با رابطه ی جنسی، سبک های زندگی، موقعیت ها و ترجیحات مختلفی وجود دارند. خوشبختانه، همه ی زنان بدون توجه به موقعیت خود، می توانند مزایای رابطه جنسی را تجربه کنند و از فواید آن بهره مند شوند.

اهمیت سلامت جنسی زنان

زنان با نگرانی های مربوط به سلامت جنسی

سلامت جنسی یک جنبه ی مهم و مادام العمر از بهزیستی کلی جسمی و روانی هر زن است. با این حال، تقریبا 50 درصد از زنان گزارش می دهند که نوعی نگرانی در مورد سلامت جنسی دارند. بسیاری از زنان فکر می‌کنند هیچ کاری در مورد استرس و نگرانی خود در مورد مشکلات جنسی نمی‌توان انجام داد و اغلب تمایلی ندارند یا خیلی خجالت می‌کشند تا نگرانی ‌های خود را با ارائه‌ دهنده ی مراقبت‌ های بهداشتی خود در میان بگذارند.

به این ترتیب، هنگامی که سلامت جنسی کاهش می یابد، کیفیت زندگی نیز کاهش می یابد.

پیشگیری از بارداری، محافظت در برابر عفونت ‌های مقاربتی، مراقبت‌ های زایمان، مراقبت از سقط جنین ایمن، مشاوره و دسترسی به ابزارهای خود مراقبتی، همگی از عوامل مهمی هستند که زنان را قادر می‌سازد تا زندگی جنسی فعال و مثبت، عاری از رنج جسمی یا روانی داشته باشند. اما تابوها و ترس‌ ها در میان جوامع به طور کلی مانعی برای رفاه زنان ایجاد می‌کنند و ممکن است باعث شوند زنان از امکانات و اطلاعات و حمایت های لازم محروم شوند.

تنها کاری که باید کرد این است که خود زنان برای بررسی و مراقبت از سلامت جنسی خود اقدام های صحیح را شناسایی کرده و یک پزشک خصوصی معتمد برای خود داشته باشند.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.