تاریخ امروز30 خرداد 1403

توصیه های مهم به نو مادران

آوردن یک نوزاد تازه به دنیا آمده به خانه بسیار هیجان انگیز است. اما می تواند در عین حال احساسی دلهره آور، طاقت فرسا و خسته کننده نیز به همراه داشته باشد. به خصوص برای مادران که همزمان در حالیکه از مشکلات ناشی از زایمان بهبود پیدا می کنند باید نوزاد تازه متولد شده ی خود را بشناسند و به نیازهای او به درستی رسیدگی کنند.

برای کمک به نو مادرانی که در روزهای نخست بعد از زایمان با چالش های متعددی روبرو هستند، مجله روژه این مطلب را آماده کرده است تا نکات مهم و درس های سخت هفته های اول بعد از زایمان را با آن ها به اشتراک بگذارد.

 

مادر شدن: تجربه ای جدید، دشوار و شیرین

وقتی صحبت از مادر شدن می شود، شادی ها و کشمکش ها همزمان ظاهر می شوند و فرصت نمی دهند از لحظات نخست تجربه ی مادری و تولد نوزادی که 9 ماه در انتظارش بودید لذت ببرید. در ادامه توصیه هایی به شما خواهم کرد که بتوانید با رعایت آن ها از پس این لحظات حساس و سخت کنار بیایید و نقش جدید و دائمی خود را بپذیرید!

 • یک تیم حامی داشته باشید

از نکات مهم قبل از زایمان این است که بدانید چه کسانی قرار است در هفته های اول به شما کمک کنند و حضور چه افرادی در نزدیکی شما می تواند موثر باشد، با این کار در روزهای اول بعد از زایمان کمتر غافلگیر می شوید و پروسه ی آسان تری را می گذرانید. این افراد می توانند شامل موارد زیر باشند:

خانواده و دوستان: قبل از زایمان از مادر، خواهر، دوست صمیمی یا باتجربه ی خود بپرسید و تحقیق کنید تا بفهمید چه کسانی برای مرتب کردن خانه، آشپزی و مراقبت از نوزاد می توانند به شما کمک کنند.

پرستار یا مشاور شیردهی: پرستارها و ماماهای زیادی هستند که توسط مراکز مختلف و بیمارستان ها به شما معرفی می شوند تا در زمان شیردهی به نوزاد در روزهای اول بعد از زایمان به شما کمک خواهند کرد و تجربه و تخصص خود را در اختیار شما قرار خواهند داد. فراموش نکنید شیردهی به نوزاد امری است که همیشه به راحتی امکان پذیر نیست و در بسیاری مواقع نیاز به آموزش دارد.

خدمتکار: شاید نیاز داشته باشید در دوره بعد از زایمان خود در بعضی ساعات از روز نیاز به کسی داشته باشید تا در کارهای خانه به شما کمک کند و موقع استراحت شما کار مراقبت از نوزاد را به عهده بگیرد. وجود چنین شخصی به نوعی می تواند آرامش بخش باشد و استرس، فشار و خستگی ناشی از شب بیداری و شیردهی شما را کاهش دهد.

فرزند

 • برای بازدید از نوزاد برنامه ریزی داشته باشید

در روزهای نخست بعد از تولد نوزاد جدید همه می خواهند او را ببینند. بهترین کار این است که به عنوان مادری که تازه زایمان کرده است و با تغییرات بعد از زایمان دست و پنجه نرم می کند، در مورد افرادی که می خواهند به دیدن شما و نوزاد بیایند و زمان بازدید آن ها تصمیم گیری کرده و نظر خود را به صراحت بیان کنید.

 • لوازم ضروری را تهیه کنید

تغییرات بعد از زایمان برای شما شرایط متفاوتی ایجاد خواهد کرد که انجام دادن کارهای ساده ی گذشته را دشوار می کند. از نکات مهم قبل از زایمان این است که لیستی از لوازم مورد نیاز نوشته و آن ها را قبل از تولد نوزاد تهیه کنید تا مجبور نباشید در ساعات نیمه شب یا صبح زود به مراکز خرید بروید. آیتم های این لیست می تواند شامل موارد زیر باشد:

کمپرس یخ برای تسکین درد، پد قابل تعویض سینه برای بعد از شیردهی به نوزاد، لباس زیر مناسب، انواع شیشه شیر در سایزهای مناسب، پماد سینه برای روزهای نخست شیردهی به نوزاد، شیر خشک، مواد غذایی نیمه آماده برای شب بیداری ها و روزهایی که بعد از شیردهی و مراقبت از نوزاد ضعف می کنید. بهتر است یک باکس کوچک تهیه کنید تا لوازم تعویض پوشک نوزاد را همیشه در آن آماده و تمیز داشته باشید، این کار باعث سرعت بخشیدن و نظم بیشتر به کارهای مربوط به مراقبت از نوزاد می شود.

 

 • کمک دیگران را با کمال میل بپذیرید

افراد نزدیک شما می توانند بدون اینکه وارد حریم جدید و ناشناخته ی شما شوند به شما کمک کنند. مثلا غذای یک وعده ی شما را آماده کرده و دم در خانه به شما تحویل دهند، یا خریدهای روزانه ی شما را انجام دهند. با دیگران ارتباط برقرار کنید و اگر شرایط کمک کردن به شما را دارند از این فرصت به خوبی استفاده کنید.

 • زمانی را به خودتان اختصاص دهید

هر روز یک بازه زمانی هرچند کوتاه را تنها به خودتان اختصاص دهید. حتی این زمان می تواند موقع دوش گرفتن، تماس با دوستان یا یک پیاده روی کوتاه باشد که تمام مادرهایی که تازه فارغ شده اند به آن نیاز دارند. وقت گذاشتن برای خودتان باعث می شود آرامش بیشتری داشته باشید و از پس شیردهی و مراقبت از نوزاد با روحیه ی بهتری بربیایید.

مادر و فرزند

 • انعطاف پذیر باشید

اصلا سعی نکنید از یک برنامه ی سفت و سخت پیروی کنید. خواب و خوراک نوزادان در ماه های نخست تولد تحت تاثیر همه چیز و از مرحله ای به مرحله ی دیگر تغییر می کند و تلاش برای سازگار کردن آن ها با یک برنامه ی منظم ناامیدکننده خواهد بود. بنابراین سعی کنید با جریان پیش بروید و چارچوب هایتان را کنار بگذارید.

 • کمی هوای تازه را تنفس کنید

نوزاد تازه همانقدر که شیرین و جذاب است، دیوانه کننده است! اگر کلافه شده اید باید بیرون بزنید و حتما دقایقی از روز را هوای تازه بخورید.

 • فرصت ها را شناسایی کنید

شاید شنیده باشید یکی از تغییرات بعد از زایمان این است که خواب شما به شدت تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و همین موضوع باعث پریشانی بیشتر شما خواهد شد. اما باید بدانید شما به عنوان یک والد جدید بدون خواب کافی نمی توانید از پس همه چیز بربیایید، پس باید برای جبران محرومیت های خواب از همسرتان کمک بگیرید و زمانی را برای استراحت خود در نظر بگیرید. درخواست کمک در این زمینه بسیار مهم است.

 • در سکوت رنج نبرید

افسردگی بعد از زایمان یک موضوع واقعی و اجتناب ناپذیر است که هرکس کم و بیش آن را تجربه می کند. بدن یک زن بعد از تولد نوزاد حجم وسیعی از تغییرات هورمونی را تجربه می کند و این موضوع با استرس و افسردگی فراوانی خود را بروز می دهد. فکر نکنید در این مسیر تنها هستید و سعی نکنید در سکوت رنج ببرید. این مسأله بسیار رایج تر از آن است که تصور می کنید و بهتر است در مورد آن با افراد آگاه صحبت کنید.

کتابخوانی

 • نوزاد خود را با نوزادان دیگر مقایسه نکنید

متاسفانه مقایسه کودکان با یکدیگر از بدو تولد آغاز می شود. اولین چیزهایی که در آن ها با هم مقایسه می شود رشد و قد و وزن آنهاست و این کار راه را برای مقایسه ی سایر جوانب رشد کودک در آینده نیز باز می کند. این را بدانید که کودک شما در بازه های زمانی منحصر به فرد خودش رشد خواهد کرد و سریع تر از آنچه فکرش را بکنید مهارت های لازم را فرا خواهد گرفت، پس حتی به افراد خوش نیت هم اجازه ندهید مراحل رشد یا ظاهر کودک شما را با کسی مقایسه کنند. هر کودک به وقت خود شکوفا خواهد شد.

 

 • با دیگران وقت بگذرانید

با همسر یا بچه های بزرگتر خود وقت بگذرانید. چای نوشیدن، پازل درست کردن و فیلم دیدن با هم می تواند کمی شما را از فضای مادری و مراقبت از نوزاد دور کند و حالات روحی شما را تسکین دهد.

 • با خودتان مهربان باشید

انتظار نداشته باشید در دوران بعد از زایمان همیشه خانه ای مرتب و ظرف های شسته شده داشته باشید. تولد نوزاد تازه زمانی ست برای اینکه با خودتان مهربان تر و بخشنده تر باشید و موقتا اوقاتی که به کار کردن در خانه اختصاص می دادید را کاهش دهید.

 

 • با دیگران صحبت کنید

والد شدن تغییر بزرگی است. اگر در حال مبارزه با چالش های این مرحله هستید و احساس می کنید دچار افسردگی شده اید حتما با مشاور آگاه مشورت کنید.

 

مادر شدن بدون دفترچه راهنما

اگر تازه مادر شده اید احتمالا در اینترنت بارها عباراتی نظیر “روش های مراقبت از نوزاد” ، “زخم سینه بعد از شیردهی” و “سوختگی پاس نوزاد” را جستجو کرده اید و توصیه هایی که توسط مادران باتجربه تر مشاهده کرده اید را امتحان کرده اید. در واقع مادر شدن همین است، هیچکس به شما یاد نمی دهد که چطور مادر شوید و این یکی از کارهایی است که به تدریج و در ادامه یاد می گیرید.

مادر شدن برای اولین بار می تواند یکی از لذت بخش ترین و در عین حال ترسناک ترین دوران زندگی شما باشد. شما در حالیکه برای استقبال از دوره ی جدید زندگی خود هیجان زده هستید، نگرانی وجود شما را فرا می گیرد و نمی دانید باید چه کار کنید!

هیچ توصیه و نسخه ی نهایی برای تمام مادران وجود ندارد، تنها باید از خودتان مراقبت کنید، از کمک دیگران استقبال کنید و تلاشی برای برگرداندن سریع شرایط زندگی به شرایط سابق نداشته باشید. شب بیداری ها و پوشک های خیس خیلی زودتر از آنچه تصورش را می کنید فراموش می شوند، تنها سعی کنید از تمام لحظات این سفر لذت ببرید و به خودتان سخت نگیرید.

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.