تاریخ امروز30 فروردین 1400

روش‌‌های درمان جوشهای سرسیاه

در ابتدا و پیش از انجام هر گونه اقدام درمانی باید دقیقا تشخیص دهید که چه نوع جوشی را سرسیاه میگویند و چه نوعی را سرسفید و تفاوتهای آنها را با یکدیگر به خوبی بدانید در غیر این صورت، هر نوع تلاش برای از بین بردن آنها تنها به پوست شما آسیب بیشتر میرساند.

زمانی که منافذ پوستی با سبوم (sebum)، که نوعی چربی است که توسط غدد سباسه برای نرمی پوست ترشح می‌شود و سلول‌های مرده‌ پوست مسدود می‌شوند، جوش سرسیاه بوجود می‌آید. در واقع تفاوت میان جوشهای سرسیاه و دیگر انواع جوش‌های صورت در باز یا بسته بودن منافذ پوستی است. اگر منافذ باز باشند، سلول‌های مرده‌ پوست و سبوم در معرض اکسیژن هوا قرار می‌گیرند، اکسید می‌شوند و رنگ‌شان سیاه می‌شود. داشتن این نوع جوش بر روی صورت و یا هر نقطه از بدن نشان دهنده این نیست که شما به اندازه کافی تمیز نیستید یا نظافت شخصی را رعایت نمیکنید بنابراین پوست خود را بیش از حد نشویید و آن را بیش از اندازه نرمال خشک نکنید و در یک کلام با آن مهربان باشید. در این مطلب نظرات متخصصان پوست در جهت از بین بردن جوش های سرسیاه را توضیح خواهیم داد.

این جوشها را در خانه و با دستان خود تخلیه نکنید.

فشار دادن، خراشیدن و خالی کردن هر نوع آکنه با دست کار درستی نیست. اما برای خلاص شدن از شر آنها این کار، همیشه وسوسه‌انگیز است. در سال های اخیر، ماسک صورت ، چسبها و نوارهایی برای این کار بوجود آمده‌اند که منافذ را کاملا پاک میکنند. اگرچه این موارد ممکن است به پاک کردن منافذ پوست کمک کنند، اما می توانند عناصر طبیعی پوست را که در واقع به پوست شما کمک میکنند را هم از بین ببرند. منظورمان عناصری مانند چربی های طبیعی و فولیکول های مو است. از بین بردن تمام این عناصر می تواند موجب خشک شدن پوست شما و ایجاد تحریک شود. هنگامی که پوست تحریک میشود، غدد سباسه ممکن است برای ترمیم و درمان پوست، چربی بیشتری تولید کنند که سبب افزایش جوشهای سرسیاه می‌شود.

متخصصان جوشها را با کمک ابزار فلزی یا پلاستیکی حرفه ای تخلیه میکنند. این کار بدون تحریک پوست به پاکسازی منافذ پوست کمک میکند، اما دقت کنید که کلمه کلیدی در اینجا کلمه “حرفه ای” است. این ابزار باید توسط متخصصین پوست که سالها آموزش دیده‌اند استفاده شود که اگر خودتان آنها را به کار گیرید، می‌تواند باعث خراش و حتی زخم در پوست شما شود.


اگر از تاثیرات امگا3 خبر ندارید، مطلب فواید امگا ۳ برای پوست را بدانید را از دست ندهید.

وقت خود را صرف  بنزوئیل پراکسید نکنید.

درمان موضعی آکنه (OTC) معمولا توسط محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید انجام میشود. مشکل این است که بنزوئیل پراکسید برای تمام انواع آکنه کار نمیکند. این محصولات به کاهش تورم جوشهای چرکی کمک کرده و باکتری های زیرین را در یک جوش از بین میرد. اما جوشهای سرسیاه التهابی و چرکی نیستند و از طریق باکتری ایجاد نمی شوند، بنابراین محصولات با بنزوئیل پراکسید تاثیر بسیار خوبی نخواهند داشت.


اگر با گیاه مورد آشنا نیستید، مقاله فواید بی‌نظیر مورد برای پوست و مو را از دست ندهید.

پوست خود را با اسید سالیسیلیک تمیز کنید.

برای درمان موضعی جوشهای سرسیاه از محصولات حاوی اسید سالیسیلیک استفاده کنید. اسید سالیسیلیک، چربی بیش از حد و سلول های مرده پوست که باعث انسداد منافذ میشود را از بین میبرد. با انتخاب یک پاک کننده صورت روزانه حاوی اسید سالیسیلیک، می توانید این عناصر را به علاوه گرد و غبار، چربی و آرایش روزانه از پوستتان پاک کنید. شما باید صورت خود را دو بار در روز شستشو دهید، اما سعی کنید از یک پاک کننده حاوی اسید سالیسیلیک فقط یک بار در شب استفاده کنید و سپس با استفاده از پاک کننده های معمولی، صورت خود را در صبح پاک کنید.. بسیاری از افراد به اسید سالیسیلیک حساسیت دارند و بهتر است هر چند روز یکبار از آن استفاده کنند. اگر همچنان به آن واکنش نشان دادید، استفاده از آن را متوقف کنید.

روش‌‌های درمان جوشهای سرسیاه

پوست خود را به آرامی با AHA و BHA تمیز کنید.

در گذشته شما ممکن است شنیده باشید که لایه بردار اثر منفی روی آکنه ایجاد می کند. این مساله می‌تواند برای آکنه چرکی و التهابی درست باشد، زیرا این فرآیند می تواند باعث تحریک و قرمزی و سوزش بیشتر شود. اما برای درمان جوشهای سرسیاه این عناصر می‌تواند به حذف مقدار زیادی از سلول های پوست مرده کمک کند. این فرایند به تدریج به درمان جوشهای سرسیاه کمک میکند. به جای اسکراب و لایه برداری شدید و خشن، بر اسیدهای آلفا و بتا هیدروکسی اسید (AHA و BHA) تمرکز کنید. این عناصر در بسیاری محصولات یافت میشوند و بسیار مقرون به صرفه هستند.

از یک ماسک خاک رس استفاده کنید.

ماسک های خاک رس برای پوست های چرب ضروری هستند. آنها با پاکسازی عمیق منافذ از گرد و غبار، چربی و سایر عناصر به درمان جوشهای سرسیاه کمک می کنند. از این ماسکها یک یا دو بار در هفته میتوانید استفاده کنید.

از یک براش پاکسازی عمیق پوست استفاده کنید.

یک براش پاکسازی از طریق برداشتن سلول های مرده کاری مانند آنچه AHA ها و BHA ها انجام میدهند را دارد. فقط یک بار در هفته، توسط آنها پوست خود را لایه برداری کنید. بسته به نیاز و بودجه شما، انواع مختلفی از این براشها در دسترس است. اما همه  انواع آن را می توانید با پاک کننده روزانه خود استفاده کنید.

از محصولات غیرکمدون زا استفاده  کنید.

پاک کننده، ماسک و لایه برداری زمانی به شما کمک میکند که از مواد آرایشی و محصولات حاوی چربی و کمدون زا استفاده نکنید. محصولات غیرکمدون زا به این معنی است که محصول مورد نظر منافذ را مسدود نمی‌کند. همه محصولات غیرکمدون زا نیستند، بنابراین شما باید برچسب ها را به دقت بخوانید.


برای داشتن یک آرایش خاص پاییزی، سری به مقاله خلق بهترین آرایش پاییزی با استفاده از رنگ های فصل بزنید.

با آرایش نخوابید.

در پایان یک روز طولانی، آخرین کاری که دلتان میخواهد انجام دهید این است که آرایش خود را پاک کنید. با این حال، خوابیدن با آرایش جوشهای سرسیاه را بیشتر میکند زیرا باعث انسداد منافذ پوست میشود.  علاوه بر این، داشتن آرایش چشم در شب هم میتواند منجر به تحریک چشم و یا عفونت آن شود پس استفاده از یک پاک کننده آرایش چشم را جدی بگیرید.

برای تخلیه و پاکسازی جوشهای سرسیاه به متخصص مراجعه کنید.

برنامه های مراقبت از پوست معمولا 6 تا 12 هفته طول میکشد تا اثر کند. اگر بعد از این مدت هم جوشهای جدید دیدید و یا جوشهای گذشته بهتر نشده بود، به  متخصص پوست مراجعه کنید تا از ابزارهای حرفه ای خود برای تخلیه آنها استفاده کنند.

.

اشتراک‌گذاری

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار کرونا

اطلاعات ویروس کرونا از سرتاسر دنیا