تاریخ امروز27 اردیبهشت 1400
مراقبت از پوست

مهم ترین نکات مراقبت از پوست در فصل بهار چیست؟

مراقبت از پوست در فصل بهار به دلیل گرد افشانی و ایجاد آلرژی و حساسیت های پوستی نسبت به سایر ماه های در سال  اهمیت بیشتری دارد. برای اینکه بتوانیم از پوست خود به درستی محافظت کنیم ، اول باید نوع پوست خود را بشناسیم و ویژگی ها و نحوه برخورد با آن را بلد باشیم. به همین دلیل ما روش شناسایی و مراقبت از پوست در فصل بهار را برایتان توضیح می دهیم.

کار های مهمی که باید برای مراقبت از پوست در فصل بهار انجام دهیم

با توجه به شرایط و محیط زندگی ،  عواملی مانند آلودگی هوا ، اشعه مضر آفتاب و …  می توانند به صورت جدی به پوست ما آسیب وارد کنند . کار هایی که می توانیم انجام دهیم تا این آسیب ها را به حداقل برسانیم برای هر نوع پوست و یا بخش های مختلف یک پوست متفاوت است، عبارت اند از :

 • شست و شوی صورت
 • پاکسازی پوست و لایه برداری
 • آب رسانی و رطوبت رسانی
 • محافظت پوست در مقابل تور آفتاب
 • رعایت رژیم غذایی مناسب

مراقبت از پوست در کدام لایه های پوست انجام میشود ؟

لایه های پوست :

 1. اپیدرم (رو پوست )
 2. درم ( میان پوست )
 3. هیپودرم (زیر پوست )

لایه ی اپیدرم از لایه های بسیاری تشکیل شده است که بالا ترین لایه ای که ما لمس می کنیم. لایه ی شاخی هست که از سلول های مرده تشکیل شده است. لایه ی شاخی یک نواد به طور معمول روزی یکبار ریزش دارد اما با رشد سن این ریزش و زایش به تاخیر می افتد. از 15 تا 21 روز و برخی اوقات به دلیل آلودگی هوا و تغذیه و مراقبت نکردن این مدت بیشتر می شود  و این لایه ی شاخی ضخیم می شود. ایراد هایی که با ضخیم بودن لایه ی شاخی به وجود می آید، پوست حالت کدر پیدا می کند ( به طوری که همیشه خسته و کثیف دیده می شود ) و حالت افتادگی دارد و پوست اصلا شاداب نیست انگار که دهیتراته شده و واقعا هم به دلیل این که آلودگی ها و کرم ها در این لایه ی شاخی مرده نفوذ کردند پوست نمی تواند تنفس کند نمی تواند آب جذب کند حتی اگر بهترین کرم ها را استفاده کنید چون این سلول ها مرده هستند جذب پوست نمی شوند. در نتیجه ما باید مراقب باشیم که این لایه ضخیم نشود ، به همین دلیل برای مراقبت از پوست و اثربخش بودن کارهایی که انجام میدهیم با پاکسازی  و یا میکرودرم از ضخیم شدن این لایه جلوگیری می کنیم.


اگر قصد خرید ضد آفتاب را دارید، مقاله بایدها و نبایدهای ترکیبات ضد آفتاب را مطالعه کنید.

مراقبت از پوست  مختلط

چند مدل پوست مختلط داریم، اما متداول ترین نوع حالت T  هست، یعنی پیشانی، بینی و چانه چرب و گونه ها خشک هست. مراقبت از پوست مختلط تقریبا سخت است. اما یک نکته کلیدی داره : ” برقراری تعادل”مهم ترین بخش در مراقبت از پوست چیست؟ شست و تو ، شوینده مناسب پوست های مختلط : شوینده ای که ملایم هست به این دلیل که شوینده قوی به نواحی خشک آسیب می زند و از طرفی نواحی چرب را تحریک میکند ( برای تولید چربی بیشتر) بنابراین از شوینده هایی استفاده کنید:

ملایم هستند ( مخصوص انواع پوست یا پوست مختلط)

 • عطر یا الکل ندارند

نکته:  استفاده از تونر یا ماسک پاکسازی برای تمیز کردن بهتر بخش های چرب پوست ، خیلی خوب هست.

بخش بعدی و مهم مراقبت از مرطوب کردن و آب رسانی پوست می باشد. ما باید با توجه به هر بخش از پوست ، رفتاری مناسب داشته باشیم. به این معنی که برای بخش های خشک باید از مرطوبت کننده ها  و برای بخش های از چرب آبرسان ها استفاده کنیم.

نکته: استفاده از روغن های خشک مثل آرگان و آووکادو، هم با بخش چرب و هم خشک سازگار هست، استفاده از آن ها توصیه می شود.

پوست های مختلط در نواحی چرب ( به علت چربی و آلودگی ) نه تنها کدر می شوند، بلکه به جوش زیر پوستی یا سر سیاه مبتلا می گردند، از طرفی در گونه ها ( به علت خشکی) کدر شده و پوسته پوسته می گردد. بنابراین لایه برداری ملایم می تواند هم به شفافیت نواحی چرب و هم خشک کمک کند، اما بعد از لایه برداری هر ناحیه باید آب رسانی انجام شود.

 

مراقبت از پوست خشک:

 

پوست خشک نیاز دارد به :

 • شست و شو برای رفع آلودگی
 • تقویت رشته کلاژن برای جلوگیری از پیریه زودرس
 • حفظ آب و رطوبت پوست
 • لایه برداری که گاهی برای از بین بردن پوسته ها و سلول های مرده
 • محافظت در برابر اشعه مضر خورشید

اگر اطلاعاتی در باره ی کرم های مرطوب کننده ندارید این مقاله را حتما بخونید :

 

 

شوینده مناسب پوست خشک:

 • باید ملایم باشد
 • ترجیحا از نوع های کرمی ( creamy ) باشد
 • فاقد الکل یا مواد عطری باشد

اگر شما هم جز دسته ای هستید که استفاده از مواد طبیعی و خالص را به مواد شیمیایی ترجیح می دهید ، پیشنهاد ما برای شما :

 • ماسک آبرسان ، برای آب رسانی، جوان سازی، لیفت صورت
 • روغن آووکادو، کلاژن ساز ، مرطوب کننده و‌روشن کننده
 • روغن نارگیل : مرطوب کننده قوی پوست

نکته : برخی از دوستان فقط در نواحی گوشه های لب ( امتداد خط خنده و پایین لب ) دچار خشکی و پوسته پوسته شدن هستند، علت آن خمیردندان هست، در هنگام مسواک زدن دقت کنید تا خمیر دندان روی پوستتان قرار نگیرد.

 

مراقبت از پوست چرب:

 

مراقبت از پوست

 

مهم ترین بخش در مراقبت از پوست چرب تمیز کردن پوست هست، این امر بستگی دارد که آرایش می کنید یا نه.

اگر آرایش می کنید : اول باید آرایش را پاک‌کنید ( میسلار واتر ، شیر پاک‌کن و …)

آرایش نمی کنید چه بهتر مرحله اول حذف می شود، اشتباه متداول این است که میسلار واتر ، نیازی به شست و شو ‌ندارد، اما پوست های چرب و ‌مستعد جوش ممکن هست که جوش بزنند.

مرحله اصلی شست و شو ی صورت هست، با پن ، فوم ، ژل شست و شو و ..

اگر مستعد جوش هستید از ژل های شوینده ای استفاده کنید که خاصیت آنتی باکتریال دارند. اگر مستعد جوش زیر پوستی هستید، شوینده حاوی دانه اسکراب مناسب هست ( اما نباید به عنوان شوینده روزانه استفاده شود) اگر دوست خیلی چرب دارید دو بار در روز ، صبح و شب پوستتان را بشورید.

 

پوست کدر

اول از همه باید بدانیم کدری پوست با رنگ تیره پوست تفاوت دارد:

رنگ تیره یعنی پوست های سبزه یا گندمی ، در این پوست ها رنگ رنگدانه های پوستی به صورت ژنتیکی رنگی هست.

اما کدری پوست یعنی پوست نسبت به رنگ ژنتیکی خودش تیره تر هست و خسته به نظر می رسد. ( کدری و خستگی پوست می تواند ما را مسن تر نشان دهد. )

دلایلی که کدری پوست متفاوت هست و طبیعتا تا دلایل را ندانیم درمان غیر ممکن هست ، برخی از دلایل:

1 – آلودگی های محیطی

2 – سلول های مرده پوستی

3 – چربی بیش از اندازه پوست

4 – کم آبی پوست

بنابراین برای سه دلیل اول باید پوست را بشوریم و پاکسازی کنیم. برای دلیل چهارم باید به سراغ مرطوب کننده و آبرسان برویم.

برای داشتن پوست شفاف و سالم باید چه کار کنیم؟

شست و شوی روتین

پاکسازی مطابق با نوع پوست ( پوست های چرب ممکن هست تا هفته ای دو بار هم لازم داشته باشند. پوست های معمولی و مختلط هفته ای یکبار، پوست های خشک گاه گاهی ) پاکسازی یعنی هر روشی که باعث تمیز کردن عمقی منافذ ، از بین بردن آلودگی های سطحی و از بین بردن پوست های مرده است.

ابزاری که ما برای پاکسازی پیشنهاد می دهیم:

1 – قلم پیلینگ

2 – ماسک پاکسازی

3 – خاک رس

اما به طور مداوم نباید به پوست حمله کنیم و آن را بیش از اندازه بشوریم، ذره ای هم مراقبت لازم است، که در این زمان مطوب کننده ها و آبرسان ها برای مراقبت از پوست به کمک ما می آیند.


اگر دچار معضل ترک پا شده‌اید، مقاله همه چیز درباره ترک پا بهترین راهنما و کمک برای شماست.

پوست دهیتراته

 

مراقبت از پوست

 

خیلی از دوستان می پرسند که پوستشان خشک هست اما جوش می زنند و جوش های سر سیاه و منافذ باز پوستی دارند!!

دوستان عزیز پوست شما چرب هست اما در اثر شست و شوی غلط دهیتراته شده! پوست دهیتراته یعنی اینکه پوست آب کافی ندارد ، هم جوش می زنند هم منافذ باز دارند و هم احساس کشیدگی پوست دارند . این پوست دچار مشکل شده است و مادر زادی نمی باشد . عوامل دهیتراته شدن پوست :

 • لوازم آرایشی
 • محصولات مراقبتی
 • رژیم غذایی
 • تغییرات آب و هوایی

پس پوست خشک با پوست دهیتراته متفاوت هست .

راهکار چیست؟! استفاده از روغن های خشک (زود چرب) مانند آرگان یا آووکادو، ماسک ابر رسان فیلین یا سرم های ابر رسان و همچنین استفاده از دستگاه هیدرودرمی سری گالوانیک که به لایه ی درم پوست آبرسانی می کند.

 

توجه : اگر این مشخصات پوستی را دارید نباید از روغن نارگیل استفاده کنید.

 

استفاده از ضد آفتاب:

 

مراقبت از پوست

 

استفاده از ضد آفتاب برای همه ی پوست ها ضروری است، اما برای پوست های خشک و حساس فوق ضروری هست. چون آفتاب باعث ایجاد منافذ باز، لک های پوستی و از همه بد تر باعث پیری رودرس می شود.

استفاده از ضد آفتاب برای انواع پوست ضروری است، پوست های مختلط ( مخصوصا مستعد آکنه) باید از ضد آفتاب های مخصوص پوست های چرب و مستعد آکنه استفاده کنند.

توصیه : از ضد آفتاب های بی رنگ که صرفا درمانی هستند استفاده کنید.

نکته:  در صورت تمایل از ضد آفتاب های رنگی استفاده کنید، قبل از ضد آفتاب روی نواحی خشک مرطوب کننده سبک یا آبرسان بزنید تا در آن نواحی ضد آفتاب تکه تکه نشود و حالت بدی روی پوست ایجاد نگردد.


راه‌های درمان منافذ باز پوست، بهترین مقاله برای کسانی که می‌خواهند از شر جوش‌های صورت راحت شوند.

تعریف و کاربرد لایه برداری پوست

باور غلط این است که پوست های خشک‌نباید از لایه  بردار ها استفاده کنند. اما استفاده گه گاهی از لایه بردار باعث از بین رفتن پوسته ها و سلول های مرده می شود. در نتیجه پوست از حالت خستگی و کدری در میاد.

( پیشنهاد ما روغن هسته انار هست) چون این روغن نه تنها لایه بردار طبیعی پوست هست بلکه خاصیت جوان سازی و رطوبت رسانی هم دارد.

 

استفاده از تونر برای پوست

مرحله بعدی استفاده از تونر هست:

تونر مناسب می تواند منافذ را کاملا تمیز کند، به کوچک شدن منافذ و روشن شدن پوست کمک می کند. اما نکته مهم این است که بعضی تونر ها با مسدود کردن منافذ باعث جوش زیر پوستی می شوند.

 

تعریف و کاربرد آبرسانی پوست

بعد از انجام مراحل شست و شو باید پوست را آبرسانی کنیم، آیرسان یعنی محلولی که رطوبت پوست را حفظ می کند و پوست را هیدراته می کند. مرطوبت کننده یعنی چربی ‌پوست را متعادل و یک لایه ی مراقبتی روی پوست ایجاد می کند.

اشتباه رایج این است که پوست های چرب نباید مرطوب کننده یا روغن پوست بزنند.

استفاده از مرطوب کننده های غلیظ یا رو غن های سنگین باعث مسدود شدن منافذ و ایجاد آکنه می شود. اما روغن های خشک و مرطوب کننده های سبک بسیار مفید هستند ، چون وقتی تعادل چربی پوست ( در اثر شست و شو، پاکسازی و….) به هم بریزد غده های چربی فعال می شوند و یک عالمه سبوم تولید می کنند. که باعث برق صورت، جوش سر سفید و سر سیاه می شود،بنابراین لازم است گاهی به پوست چرب ( که روتین شست و شو را رعایت می کند) مقداری روغن سبک ( آرگان یا آووکادو) یا مرطوب کننده سبک زده شود.

نکته ی بعدی درباره ی پوست های چرب * جلوگیری و درمان آکنه و * جلوگیری و درمان جوش سر سیاه هست. که یک مبحث مفصل می باشد. اما به طور کلی پوست های چرب باید همیشه یک آنتی باکتریال در دسترس داشته باشند و  مصرف کنند.

 

 

اثرات آنتی اکسیدان ها روی پوست

 

مراقبت از پوست

 

مهم ترین عامل پیری پوست رادیکال های آزاد هستند، رادیکال های آزاد به ساختار سلولی حمله می کنند و آن ها را از بین می برند. آنتی اکسیدان ها از این تخریب ها جلوگیری می کنند، بنابراین هم در تغذیه و هم در محصولات مراقبتی باید از آنتی اکسیدان ها استفاده کنیم. توجه کنید که این موضوع ربطی به نوع پوست ندارد و برای همه واجب می باشد. آنتی اکسیدان مناسب و با کیفیت باید جذب خوبی برای پوست داشته باشد. جذب خوب مانند روغن آرگان ، این روغن حاوی اسید هیالورونیک هم هست، این اسید چرب باعث حفظ رطوبت پوست ، ترمیم پوست و تقویت کلاژن و الاستین می شود.

 

چرا پوست خوبی نداریم؟

اولین کاری که می تونید انجام بدید خرید ژل شست و شوی مناسب با PH پوستتان هست. راهکار های بسیاری برای مراقبت از PH اسیدی پوست هست که یک لایه نازکی برای  محافظت از پوست ما می باشد.

یکسری چیزا هست که دست ما نیست مانند بالا رفتن سن، با بالا رفتن سن پوست ما قلیایی تر می شود. حالا کار هایی که ما می توانیم انجام بدهیم شست و شوی صورت با آب سرد می باشد، آب داغ باعث قلیایی تر شدن پوست می شود. نکته ی بعدی مناسب نگه داشتن PH  تغذیه مناسب هست. مصرف غذا ها و نوشیدنی های پر کافئین ، الکل زیاد ، غذا هایی که قند زیادی دارند و دانه های فراوری شده ممنوع می باشد تا از شدت قلیایی شدن پوست کاسته شود. یک راه حل خانگی برای اسیدی کردن پوست: یک پیمانه سرکه سیب همراه با چهار پیمانه آب مخلوط کنید ، داخل یک ظرف با سر اسپری مانند بریزید و مانند تونر روی صورت خود اسپری کنید.

 

اشتراک‌گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آمار کرونا

اطلاعات ویروس کرونا از سرتاسر دنیا